Autor:
Erakogu

Vestlus professor Gombrichiga budismist ja selle uurimisest

Maailma üks juhtivaid budismiuurijaid professor Richard F. Gombrich pidas lõppenud aastal 14. kuni 16. novembrini Tartu ülikoolis kursuse „Budismi lugu“ raames kolm avalikku loengut. Aasia keskuse Taiwani koordinaator ja hiina keele õpetaja Mart Tšernjuk kõneles budismi suurkujuga, kuidas ta budismi uurimise ja Oxfordi budismiuuringute keskuse loomiseni jõudis. Professor näeb, et budismiuuringud vajavad rohkem ressursse ning enim on vaja teada keskenduda varajasele budismisle, et mõista Buddha sõnade tegelikku tähendust. Vestlus ilmus kultuurilehes Sirp.

Akadeemikute perekonnas sirgunud Gombrich jõudis budismi uurimiseni sanskriti keele õppimise kaudu. Oxfori Ülikooli sanskriti keele õppetoolijuhina seises ta hea selle eest, et tudengitel oleks võimalik õppida nii paali keelt kui budismiga seotud õppeaineid. Võrreldes ajaga, mil ta alustas töötamist, on professori sõnul toimunud budismiuuringutes oluline nihe. "Varem keskenduti eelkõige theravaadale ja paali keelele, sest teerajajad juhtusid pärinema riikidest, kus järgiti theravaada budismi. Nüüd on aga selgelt liigutud mahajaana, eriti just uuema mahajaana uurimise suunas, paljud huvituvad sellest." sõnas õppejõud. Suunamuutuste taga on suuresti geopoliitikaga seotud põhjused - Hiina vallutas Tiibeti- , mistõttu paljud õppejõud on emigreerunud riikidesse, kus on võimalik tegeleda Tiibeti- ja budismiuuringutega.

Gombrichi sõnul seisneb budismi olulisus selle eetikas. Kuigi budiste on vähe, on eriti varajase budismi õpetus oluline paljudele inimestele. "Kõik elusolendid, sealhulgas mõlemad sood, naised ja mehed, on võrdsed, ja seda tuleb Buddha puhul alati meeles pidada." Teadlase sõnul võib Buddhat pidada seetõttu ka esimeseks feministiks. Ehkki budism - eriti selle muistsed tekstid - võiks kõnetada paljusid, on õppejõu sõnul budismiuuringud alarahastatuse tõttu väga kurvas seisus. Professori sõnul on tulevikus vaja tõlkida Buddha ja temaga seotud tekste võimalikult lähedalt ja seekaudu liikuda erinevate budismikoolkondadeni. Teadmised varajasest budismist annavad põhjaliku arusaama n-ö algmaterjalist, mille kaudu on võimalik paremini mõista, sh välja hukkamõista mõndade praeguste koolkondade valesid lähenemisi. 

Õppeaine "Budismi lugu" raames toimunud professor Gombrichi loengud on salvestatud ja järelvaadatavad. Lisainfot leiad siit.

 

 

 

Sofi Oksaneni foto: Toni Härkonen, plakat: Triinu Rosenberg

Vestlusõhtu tunnustatud kirjaniku Sofi Oksaneniga

Naised

Tartus luuakse Läänemere maade naisajaloo võrgustik

Andreas Johandi

Andreas Johandi pälvis järeldoktorantuuriks Alexander von Humboldti Fondi stipendiumi