Religioonipedagoogika
Religioonipedagoogika uurib usulise hariduse ja kasvatuse andmist kooli, aga ka kodu ja koguduse kontekstis. Kuna religioonipedagoogil on nii religioonialane kui ka pedagoogiline haridus, on ta võimeline analüüsima ja andma usulist haridust erinevas eas sihtrühmadele.
Usundiõpetus on usu- ja mõttevabaduse põhimõtetest lähtuv õppeaine, kus käsitletakse erinevaid religioone ja usulisi liikumisi; õpitakse tundma religiooni väljendumist kultuuris ning inimese ja ühiskonna elus; arutletakse eksistentsiaalsete küsimuste üle. Religioonialane haritus on usuvabaduse tagamise eeltingimusi ühiskonnas. Usundiõpetus pole käsitletav ühegi kiriku, koguduse ega usulise ühenduse kuulutustööna ning ühtki maailmavaadet ei käsitleta õpilastele normatiivsena, vaid see lähtub tasakaalustatud teaduslikust käsitlusest. Usundiõpetuse tundides õpitakse tundma religioonide mitmekesist pärandit ning tänapäeva nii positiivsetes kui ka probleemsetes ilmingutes. Lähem info usundiõpetuse kodulehelt. Usundiõpetuse õpetajaks on võimalik õppida magistriõppes usuteaduse õppekaval, ainult gümnaasiumi usundiõpetuse õpetajaks aga ka mõnede teiste humanitaarainete õpetajakoolituse lisaerialana.
Lisaks oma aine õpetamisele on religioonipedagoogil koolis ka teine oluline roll: ta aitab lahendada koolis usulisest mitmekesisusest tulenevaid arusaamatusi ning neid ennetada, toetada lapsi nende eksistentsiaalsete küsimuste ja probleemide puhul, samuti panustab ta kooli väärtusarendusse. Mitmed religioonipedagoogika lõpetanud töötavad koolis lisaks usundiõpetusele ka teiste ainete õpetajatena, olgu selleks ajalugu ja ühiskonnaõpetus, eesti keel ja kirjandus või ka klassiõpetajatena. Samuti aitavad meie lõpetanud, kes kuuluvad mõnda kogudusse, kaasa selle laste- ja noorsootööle ning pidevõppele täiskasvanueas.
Tartu Ülikool on osalenud ja osaleb rahvusvahelistes uuringutes koolinoorte hakkamasaamise kohta maailmavaatelise mitmekesisusega (REDCo, CARDIPS), on saadud mitmeid ETF grante ning kaitstud on mitu religioonipedagoogilist uurimust nii bakalaureuse kui ka magistri tasemel. Tartu Ülikoolis on kaitstud religioonipedagoogikas rida doktoriväitekirju. Vaata lähemalt rubriigist „Teadus. Religioonipedagoogika“.
Kord aastas annab Tartu Luterlik Peetri kool välja Pille Valgu nimelist stipendiumi, et toetada noori nende õpinguil religioonipedagoogika vallas.