Õppetoolid
Kirikuloo õppetool
Kirikuloo õppetoolis uuritakse ja õpetatakse kristluse ajalugu – kirikute, teoloogia ja vagaduse ajalugu, valdavalt Eesti kontekstis ja suhtes teiste maailmavaadetega. Õppetöös on olulised nii üldine kui Eesti kirikulugu, uurimistöös on traditsiooniliselt tugev 20. sajandi kirikulugu, aga ka varasema kristliku kirjanduse uurimine.
Praktilise usuteaduse õppetool
Praktilise usuteaduse õppetooli õppe- ja uurimissuunad on religioonipedagoogika, religioonisotsioloogia, religioonipsühholoogia ja kirikliku teenimisega seonduv. Praktiline usuteadus uurib, kuidas religioon mõjutab üksikisikut ja ühiskonda. Samuti seda, kuidas religioonialaseid teadmisi õpetada ja kuidas toimivad erinevad usulised praktikad. Võiks öelda, et praktiline usuteadus on kõrge rakendusväärtusega religioonikohane teadmine.
Tõnu Lehtsaar, religioonipsühholoogia professor
Olga Schihalejev, religioonipedagoogika dotsent
Kaido Soom, praktilise usuteaduse lektor
Lea Altnurme, religioonisotsioloogia vanemteadur
Uue Testamendi õppetool
Uue Testamendi õppetool õpetab Uue Testamendi kujunemisloo ja tõlgendamisega seotud kursusi. Süvendatud tähelepanu pööratakse Uue Testamendi seostele Vana Testamendiga, ajastuloole ning tänapäevastele tõlgendusprobleemidele. Uurimistegevus keskendub ajaloolise Jeesuse küsimusele koos piibliteaduste võimaluste ja piiride markeerimisega kaasaegses akadeemilises maailmas.
Ain Riistan, Uue Testamendi lektor, programmijuht
Ergo Naab, Uue Testamendi teadur
Süstemaatilise usuteaduse õppetool
TÜ usuteaduskonnas õpetatavat ja uuritavat süstemaatilist teoloogiat võiks iseloomustada kui interdistsiplinaarset, laias laastus biokultuurilisest perspektiivist lähtuvat konstruktiivset teoloogiat, mis paigutub ajaloo seisukohalt reformatiivsesse traditsiooni. Tähelepanu pööratakse kaasaegse süstemaatilise teoloogia eelkäijatele, kristlikele põhiõpetustele, teaduse ja religiooni suhtele, soolisuse problemaatikale jpm. Õppetool korraldab igal aastal 2-päevast Teaduse ja Religiooni Kolleegiumi kevadkooli, kus eri distsipliinide vaateviisid sõbralikul moel kokku saavad.
Anne Kull, süstemaatilise usuteaduse professor
Roland Karo, süstemaatilise usuteaduse lektor
Thomas-Andreas Põder, religioonifilosoofia lektor
Enn Kasak, külalisdotsent
Vana Testamendi ja semitistika õppetool
Õppetooli kursustel õpetatakse lugema, mõistma ja seletama Vana Testamendi / Heebrea Piibli tekste (ka heebrea ja aramea keeles), lisaks judaismi aluseid ja tänapäevaseid ilminguid. Teadustegevus hõlmab kogu Heebrea Piiblit ümbritsevat kirjandust ja usundilugu, Vana Lähis-Ida tekstidest kuni judaismi põhitekstide ja sellest mõjutatud kirjanduseni. Rõhk on Levandi-Süüria-Mesopotaamia motiivilool, poetoloogial ja judaismi alustel.
Urmas Nõmmik, Vana Testamendi ja semitistika dotsent
Amar Annus, Lähis-Ida usundiloo dotsent
Anu Põldsam, judaistika lektor
Andreas Johandi, Lähis-Ida usundiloo teadur
Võrdleva usuteaduse õppetool
Võrdleva usuteaduse õppetoolis tegeletakse maailma peamiste religioossete traditsioonide fenomenoloogilis-võrdleva uurimistööga, mille raames pööratakse tähelepanu ürg- ja vanaaja kultuuridele ja religioonidele, kui ka tänapäeva Aasia suurematele religioossetele traditsioonidele (islam, budism, hindu traditsioonid, jne). Oluline roll on vana Lähis-ida usundiloo (Sumer, Babüloonia, jne) uurimisel ning erinevate vanade keelte õpetamisel.